Foto: DM&Ts domicil i Herning

Dansk Mode & Textil skal have ny direktør

Efter kun godt 5 måneders ansættelse fratræder Christoffer Ritzau sin stilling som administrerende direktør i Dansk Mode & Textil. Fratrædelsen sker efter gensidig aftale og er begrundet i forskellige holdninger omkring eksekveringen af foreningens strategi, oplyser DM&T's formand Poul Sønderbæk.

03.07.2012

Indtil en ny administrerende direktør er udpeget vil en intern koordinationsgruppe assisteret af tidligere administrerende direktør - nu alliancedirektør - Preben Wegener Friis drive foreningen i samarbejde med bestyrelsen.

I forbindelse med at samarbejdet med Christoffer Ritzau ophører, har bestyrelsen besluttet, at As Øland udpeges til chef for foreningens afdeling i København samt for alle foreningens kommunikations- og modeugeaktiviteter.

Det er desuden besluttet, at regnskabschef Aase Østergaard udnævnes til administrationschef.