Først Hermès og forleden også Gucci og Bottega Veneta. Alle har de forsøgt at få Rudi & Harald Nielsen dømt for kopiering og varemærkekrænkelse. Og alle har de stort set tomhændede forladt Sø- og Handelsretten, der forleden bød Gucci at betale 440.000 kr. i sagsomkostninger til det danske firma, mens retten barberede Guccis millionkrav ned til 1.000 kroner.
Et tilfredsstillende udfald for direktør og indehaver Harald Nielsen, som dog alligevel har svært ved at glæde sig. Han finder det urimeligt, at man - fordi man er stor - kan tillade sig at kræve rettigheder, man ikke har. Giganternes kamp fik Rudi & Haralds Nielsen kunder således også at mærke, da Guccis danske advokatfirma, MAQS Law, truede butikkerne med erstatningskrav, hvis de fortsatte salget af de varer, som efter Guccis mening krænkede dets rettigheder.
"Vi er utroligt glade for den meget klare dom", siger Harald Nielsen og udtrykker respekt for andres varemærker. "Vi er jo også selv meget afhængige af, at andre ikke kopierer vores produkter. Men det er tåbeligt at påberåbe sig, at man skulle have eneret på f.eks. et bogstav, bare fordi man hedder Gucci eller Hermès.
Et forsvar for den frie konkurrence
"Det er ikke kun varemærkerettigheder, der skal beskyttes. Det skal den frie konkurrence også", bemærker advokaterne Frank Bøggild og Kolja Staunstrup, advokatfirmaet Kromann Reumert. "I et antal tilfælde er det lykkedes mærkeproducenter at skræmme små virksomheder til at indgå forlig i sager, der formentlig ville være faldet ud til frifindelse ved domstolene. Det forekommer i flere tilfælde helt chikanøst", lyder deres dom.
Også hos DM&T kender advokat Mikkel Gudsøe til "aggressive henvendelser". "Rettigheder skal respekteres, men hver sag har sin individuelle juridiske vurdering. Derfor er vores anbefaling, at man ikke skal lade sig true til forlig, men få en objektiv juridisk rådgivning og sagens aspekter og rimelighed nøje vurderet", siger Mikkel Gudsøe. Han opfordrer efter omstændighederne til, at parterne i et "rettighedsmæssigt grænseområde som mode" søger en løsning gennem dialog frem for trusler, inden domstolenes fordyrende mellemkomst.
Prøves for Højesteret
Guccis og Bottega Venetas aktuelle sagsanlæg mod det danske firma omfattede 20 forskellige produkter. Bortset fra 2 par sko og 1 taske frifandt Sø- og Handelsretten Rudi og Harald Nielsen.
Gucci har nu anket afgørelsen til Højesteret, som også Hermès har inddraget for at få prøve den klare afvisning, det franske modehus tidligere mødte i Sø- og Handelsretten i en tilsvarende sag mod Rudi & Harald Nielsen.
"Vi er glade for, at domstolene godt kan se, hvornår der er tale om en uærlig kopisag, og hvornår det er de berømte rettighedshavere og deres advokater, som går over stregen", siger Rudi Nielsen, der dog også ærgrer sig over at skulle bruge endnu flere ressourcer på retssagen, som allerede har taget 1 1/2 år.