Hvordan designer vi holdbart og cirkulært beklædning med fokus på kvalitet og kommende Ecodesign-krav?

DM&T og VIA University College inviterer til dette heldagsarrangement, som samler branchen til en dag i krydsfeltet mellem design, kvalitet og ESG. Formålet er at klæde dig og din virksomhed på til at navigere i en ny virkelighed og styrke din forretning.

D2C Herning 1300x866px
Fra
20. August 2025 - 10:00
Til
20. August 2025 - 16:00
Sted
Dansk Mode & Tekstil, Birk Centerpark 38, 7400 Herning
Tilmelding
Nederst på siden

Hvordan designer vi beklædning i en tid med nye krav og forventninger? Hvordan kan vi forlænge produktets levetid og reducere ressourceforbruget – samtidig med, at vi sikrer høj kvalitet, funktionalitet og æstetik?

Med EU’s Tekstilstrategi er der sat en ny retning for tekstilbranchen. Ecodesign-forordningens kommende krav til tekstiler betyder, at produkter fremover skal designes og produceres med fokus på holdbarhed og genanvendelighed.

Men hvordan omsætter vi det i praksis? Og hvordan kan vi som designere, indkøbere, kvalitetsansvarlige eller virksomhedsejere tage de første skridt og skabe produkter, der både lever op til de nye krav og samtidig giver mening for vores virksomhed?

DM&T og VIA University College inviterer til dette heldagsarrangement, som samler branchen til en dag i krydsfeltet mellem design, kvalitet og ESG. Vi skaber et fælles udgangspunkt og en platform for viden, inspiration og netværk. Med spændende oplægsholdere og engagerende diskussioner ser vi nærmere på, hvordan vi kan gribe de nye krav an og finde mulighederne i dem.

Formålet er at klæde dig og din virksomhed på til at navigere i en ny virkelighed og styrke din forretning. Derfor har vi sammensat et spændende program som du finder herunder.

Program

  • Velkommen

    • ved Poul-Erik Jørgensen, Programleder hos VIA University College og Michelle Utzon-Frank, Chefkonsulent hos Dansk Mode og Tekstil

  • Cirkularitet i tekstilernes værdikæde

    • ved Lars Fogh Mortensen, Det Europæiske Miljøagentur (EEA)

  • Hvilke krav stiller lovgivningen til design, materialer og kvalitet?

    • ved Michelle Utzon-Frank, Chefkonsulent hos Dansk Mode & Tekstil

  • Cirkulære materialer

    • ved Mathias Kjær Winther, Adjunkt hos VIA University College

  • Design med omtanke

    • ved Marie-Louise Rosholm, ejer af Studio MLR

  • Virksomhedscase: Shaping New Tomorrow's arbejde med produktudvikling og kvalitetssikring

    • ved Jakob Byrialsen Jensen, Purchasing Manager hos Shaping New Tomorrow

  • Qarma - digitalt kvalitets- og complianceredskab

    • ved Søren Mønsted, medejer og stifter af Qarma

  • *Holdbarhed: Et indblik i kvalitetstest og materialeanalyse - Vi besøger VIA Design Lab - et test og forsøgslaboratorium

    • ved Vera Friis Knudsen, Adjunkt hos VIA University College

  • *Genanvendte fibre: Et nyt materiale - Vi besøger VIA's R&D Factory

    • ved Poul-Erik Jørgensen, Programleder hos VIA University College

*De sidste to punkter på programmet foregår hos VIA University College i Herning, der ligger på den anden side af vejen fra DM&T's kontor, hvor arrangementet afholdes (3 minutters gang).

OBS: Arrangementet er kun for virksomheder.

Pris

Arrangementet er gratis for alle. Bemærk dog, at der er et NO-SHOW fee på 500 kr.

Tilmeld dig her

Vil du høre mere?

Ræk endeligt ud og lad os hjælpe dig videre.

Michelle van Velthoven Utzon-Frank
Michelle van Velthoven Utzon-Frank

Chefkonsulent, bæredygtighed

97117229

mvu@dmogt.dk

michelle-van-velthoven-utzon-frank

Marie Busck 2025
Marie Busck

Chief Sustainability Officer

97117293

mb@dmogt.dk

marie-busck-5937673