Det danske forbud mod PFAS i tøj, sko og imprægneringsmidler er nu formelt trådt i kraft
Fra 1. juli er det danske forbud mod PFAS i tøj, sko og imprægneringsmidler officielt. Har du brug for at få genopfrisket reglerne, har vi samlet et overblik over forbuddets indhold her.

Fra 1. juli 2025 er det forbudt at bruge per- og polyfluoralkylstoffer (PFAS) i tøj, fodtøj og imprægneringsmidler til forbrugere i Danmark.
Bekendtgørelsen blev vedtaget endeligt i juli, og er nu gældende. Formålet er at beskytte miljø og borgenes sundhed mod de skadelige fluorstoffer, som er meget svært nedbrydelige og kan ophobes i både naturen og mennesker.
Hvad dækker forbuddet over?
Bekendtgørelsen omfatter:
Beklædning og fodtøj, der sælges til forbrugere.
Imprægneringsmidler, der anvendes til forbrugerprodukter.
Ifølge den nye bekendtgørelse er det nu forbudt at importere og sælge beklædning, fodtøj og imprægneringsmidler til beklædning og fodtøj, hvis de indeholder et samlet fluorindhold på 50 mg F/kg eller mere. Hvis fluorindholdet kommer fra et ikke-PFAS-stof, gælder forbuddet dog ikke. I sådanne tilfælde kan Miljøstyrelsen anmode om relevant dokumentation for at bevise dette.
Forbuddet gælder ikke for:
Genbrug og genanvendelse af beklædning og fodtøj
Personligt værnemidler (PPE) beregnet til at beskytte brugeren mod risici, der er specificeret i forordning (EU) 2016/425, bilag I, risikokategori III (a) eller (c);
Personlige værnemidler, hvis indhold af PFAS udgør en sikkerhedsfunktion for forbrugeren.
Imprægneringsmidler beregnet til genimprægnering af personlige værnemidler i de to ovennævnte kategorier
Medicinsk udstyr
Varer i transit
Hvornår gælder forbuddet?
Der er en overgangsperiode på et år, hvilket betyder, at det fra 1. juli 2026 vil være ulovligt at sælge og importere PFAS-holdige produkter til forbrugere. Virksomheder får yderligere et halvt år, frem til 1. januar 2027, til at sælge eksisterende lagervarer.
Importerede varer
Forbuddet mod PFAS i tøj, sko og imprægneringsmidler til forbrugere kommer også til at gælde import. Derfor vil det heller ikke være lovligt for private at købe tøj, sko og imprægneringsmidler indeholdende PFAS gennem onlinemarkedspladser.
DM&T’s vurdering af forbuddet
DM&T støtter udfasningen PFAS, men den danske særregulering er blevet gennemført med for kort varsel og har gjort det svært for vores medlemmer at tilpasse globale forsyningskæder og finde egnede alternativer i tide.
En fælles europæisk løsning ville have været mere hensigtsmæssig, da nationale særregler skaber konkurrenceforvridning og øger de administrative byrder. Vores medlemmer skal nu leve op til både danske krav og kommende EU-regler, hvilket medfører ekstra omkostninger og et stort ressourcetræk.
Hos DM&T henstiller vi til, at de danske myndigheder sikrer en fair håndhævelse af loven, særligt over for eksportvirksomheder der sælger varer på det danske marked, med en særlig opmærksomhed på ikke-europæiske onlineplatforme der sælger direkte til forbrugerne.
Forbuddet mod PFAS i beklædning, fodtøj og imprægneringsmidler er et initiativ under regeringens handlingsplan mod PFAS, hvor Danmark har valgt at gå foran med egne nationale lovkrav.
Miljøstyrelsen vil løbende informere virksomheder og forbrugere om de nye krav og hjælpe med vejledning til overholdelse.
Du kan læse mere på Miljøstyrelsens hjemmeside