Menu

Overenskomster 2023

Her samler vi al information om de overenskomster, der er indgået i 2023.

12. april 2023

Du finder altid de seneste versioner af overenskomsterne her

18. april 2023 

Download hovedtrækkene i alle tre overenskomster 

 

17. april 2023

Få en videogennemgang af de nye overenskomster

Vores advokater Lars Schandorff og Michael Lund-Nielsen har haft næserne dybt nede i de nye overenskomster, så du kan nøjes med at se denne video, der gennemgår de vigtigste punkter. 

 

Nyt om overenskomster:  

12. april 2023

Lønmodtagerne stemmer ja til overenskomster

Resultaterne af afstemningerne om de nye overenskomster er netop blevet offentliggjort. De viser et ja til de overenskomster, der i de forgangne måneder er blevet forhandlet på plads, og som dermed er gældende.

Forligsinstitutionen har netop offentliggjort resultaterne af overenskomstafstemningerne, som forligsmand Jan Reckendorff sendte til afstemning den 25. marts. De viser, at 59 procent af de stemmeberettigede lønmodtagere har stemt, og af disse har 79 procent stemt ja. På arbejdsgiversiden har 100 procent stemt ja.

Læs hele nyheden her.

15. marts 2023

Nyhed: DM&T indgår ny overenskomst med HK Handel

DM&T har indgået overenskomst for de næste 2 år med HK Handel.

Forhandlingerne er tidligere varetaget af HK Privat, men er nu overgået til HK Handel. I mode- og tekstilindustrien organiserer HK Handel bl.a. administrative funktionærer på kontoret eller lageret samt visse laboranter mv.

Læs hele nyheden her.

7. marts 2023

Nyhed: DM&T indgår ny overenskomst med 3F

Efter et længere forhandlingsforløb er DM&T nu blevet enige med 3F om en fornyelse af Textil & Beklædningsoverenskomsten.

Forhandlerne fra 3F og DM&T er blevet enige om aftalen for Textil og Beklædningsoverenskomsten.

De aftalte vilkår indgår i den samlede afstemning, som lønmodtagere under FH/DA-området skal stemme om til april. Fornyelsen skal derfor først stemmes hjem af alle lønmodtagere, før det er endeligt vedtaget... 

Læs resten af nyheden her.

2. marts 2023

Nyhed: DM&T indgår ny overenskomst med Teknisk Landsforbund

Dansk Mode og Textil er nu blevet enige med Teknisk Landsforbund om vilkårene i en ny overenskomst. Forhandlingerne blev afsluttet på Teknisk Landsforbunds hovedkontor i København. 

Fornyelsen skal dog først stemmes hjem af alle lønmodtagere, og forliget indgår i den samlede afstemning, der finder sted i april måned blandt alle lønmodtagerne under FH/DA-området.

Hovedforhandler på overenskomsten Michael Lund-Nielsen fra DM&T er tilfreds med, at der er nået et resultat... 

Læs resten af nyheden her. 

Overenskomster tiltrådt men ikke forhandlet af DM&T 

OK-2023: Butiksoverenskomsten mellem Dansk Erhverv og HK Handel

OK-2023: Industriens Overenskomst mellem DI og CO-industri

"