Husk redegørelsen om samfundsansvar i årsrapporten
Indtil de nye regler om bæredygtighedsrapportering (CSRD) træder i kraft for din virksomhed, skal virksomheder fortsat aflægge redegørelse for samfundsansvar efter § 99a i årsregnskabsloven. Reglen gælder for store virksomheder i regnskabsklasse C samt alle virksomheder i klasse D.

Midt i forvirringen omkring omnibus
CSRD følger en trinvis ikrafttrædelse. Hvilke virksomheder der er omfattet hvornår, afhænger af dens størrelse og om hvorvidt den er børsnoteret. Dermed er de såkaldte ”bølge-1” virksomheder allerede blevet omfattet af CSRD, mens ”bølge-2” og ”bølge-3” virksomhederne er blevet underlagt ”stop-the-clock”-direktivet. ”Stop-the-Clock”-direktivet blev vedtaget, som en direkte konsekvens af Kommissionens omnibusforslag fra februar 2025, og udskyder ikrafttrædelsesdatoerne for ”bølge-2 og 3” virksomheder med foreløbig to år.
Midt i al forvirringen omkring omnibus er flere virksomheder kommet i tvivl om, hvorvidt § 99a allerede er afløst af CSRD. Og her er det vigtigt at slå fast, at § 99a fortsat gælder, indtil CSRD finder anvendelse for den enkelte virksomhed. Det betyder at de virksomheder som er omfattet af den lovpligtige redegørelse for samfundsansvar, fra 2018, fortsat skal rapportere herom i deres årsrapport.
Du kan læse mere på Erhvervsstyrelsens hjemmeside, hvor du også finder link til den tilhørende vejledning.
Du kan læse mere om CSRD, hvilke virksomheder, der er omfattet hvornår og betydningen af omnibusforslaget på DM&T’s rådgivningsside her.