Uvildig undersøgelse frifinder Bestseller fra at samarbejde med Myanmars militær

Den danske modegigant Bestsellers aktiviteter i Myanmar kan ikke kobles til militæret, og selskabet har ikke brudt nogen sanktioner. Sådan lyder hovedkonklusionen i en uvildig undersøgelse, der netop er blevet præsenteret.

dmogt raadgiver due diligence 1300x650
10 maj 21

I april satte en række artikler i Politiken fokus på Bestsellers aktiviteter i Myanmar, som netop nu præges af voldsomme uroligheder efter et militærkup i landet. Artiklerne var baseret på en FN-rapport fra 2019, hvoraf det fremgik at flere fabrikker beliggende i en industrizone i Yangon, direkte eller indirekte kunne bidrage til at finansiere militæret gennem dets de facto ejede holdingselskab MEHL. Bestseller iværksatte på baggrund af de artikler en større undersøgelse af forholdene i Myanmar.

Mandag kunne Bestseller præsentere en 122 sider lang redegørelse, som er resultatet af den uvildige advokatundersøgelse, advokatfirmaet Offersen & Christoffersen har forestået med tidligere direktør for Institut for Menneskerettigheder Jonas Christoffersen i spidsen. Han er bredt anerkendt som en af Europas førende eksperter i menneskerettigheder.

Redegørelsen forholder sig til tre overordnede spørgsmål:

1) Har militæret i Myanmar modtaget betalinger fra de virksomheder, hvor Bestseller har produceret? Redegørelsen finder intet rimeligt grundlag for, at de tre fabrikker, der har været under mistanke, ligger på jord ejet eller lejet direkte eller indirekte af militæret. Der er heller intet, der indikerer, at der skulle være betalt administrationsbidrag til militæret.

2) Har Bestseller levet op til sit samfundsansvar herunder gennemført grundige undersøgelser af fabrikkernes forhold til militæret? Her konstaterer redegørelsen, at Bestseller har løftet sit samfundsansvar på højeste internationale niveau.

3) Har Bestseller overtrådt EU’s sanktioner, som er pålagt Myanmar? Her konkluderer redegørelsen meget hurtigt, at Bestseller ikke har overtrådt EU’s sanktioner.

Redegørelsen peger endvidere på, at Myanmars befolkning er truet af voldsomt stigende fattigdom og at internationale virksomheder har et stort ansvar for fortsat at sikre job i landet. Konkret anbefaler redegørelsen, ”at Bestseller hurtigst muligt genoptager sit engagement i Myanmar, da befolkningen har meget hårdt brug for investeringer fra og samhandel med udlandet.”

Bestseller har drevet ansvarlig virksomhed i Myanmar

“Bestseller har efter min vurdering levet op til FN’s anbefalinger om at drive ansvarlig virksomhed i Myanmar. De har arbejdet for gode arbejdsforhold i landet, og de har levet op til de højeste internationale standarder for virksomheder. Bestseller har overholdt EU’s sanktioner – også dem, EU har vedtaget for nylig. Det vigtige spørgsmål er nu, hvordan man fremadrettet sikrer en befolkning, hvor yderligere 25% står til at falde under fattigdomsgrænsen. Hvis alle vestlige virksomheder stopper samhandel med Myanmar, står vi over for en humanitær katastrofe,” siger advokat Jonas Christoffersen, der har stået for undersøgelsen.

Den konklusion vækker naturligvis glæde i Bestseller, der gennem sit virke i Myanmar netop har arbejdet for at sikre bedre levevilkår for landets befolkning og skabe en positiv udvikling.

”Redegørelsen bekræfter, at vi har taget vores ansvar på os. Der må ikke herske tvivl om vores ansvarlighed i forhold til befolkningen i Myanmar. Vi har i mange år arbejdet for bedre arbejdsvilkår, lavet sociale programmer og været med til at opbygge en fagbevægelse i landet. Vi har på det kraftigste fordømt militærets kup og vi er stærkt optaget af, hvordan vi fremadrettet kan sikre de cirka 48.000 medarbejdere, som arbejder på de fabrikker, som leverer tøj til os” siger Anders Holch Povlsen, Administrerende Direktør og ejer af Bestseller.

Bestseller har i mange år haft aktiviteter i Myanmar og gennemført flere sociale programmer. Bestseller foretager løbende en risikobaseret due diligence på de over 30 fabrikker, hvor der er produktion. Det skal bl.a. sikre, at fagbevægelsen har ordentlige forhold, at alle lønninger udbetales og andre centrale rettigheder.

”Vi fortsætter ufortrøden med at sikre ordentlige arbejdsforhold i Myanmar. Efter militærkuppet har vi intensiveret vores løbende undersøgelser, og det vil vi blive ved med. Vi er samtidig i tæt dialog med lokale stakeholders om, hvordan vi bedst håndterer den vanskelige situation. Lige nu er de fleste medarbejdere tilbage på fabrikkerne, hvor de er dybt afhængige af lønnen til at betale for blandt andet mad og medicin,” siger Sustainability Manager i Bestseller Dorte Rye Olsen

Sagen understreger vigtighed af due diligence

DM&T anbefaler, at man altid praktiserer due diligence, og man skal være særligt opmærksom, når det gælder højrisikolande som Myanmar. Man bør i den forbindelse læne sig op ad FN’s Retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhverv samt OECD’s guidelines for internationale virksomheder, når man arbejder med leverandører.

Derfor har hun også fulgt denne sag nøje og imødeset redegørelsen.

”Redegørelsen viser, hvorfor due diligence er afgørende. Når man nærlæser redegørelsen, står det klart, at Bestseller har taget deres samfundsansvar særdeles alvorligt og udøvet due diligence, som de internationale retningslinjer foreskriver. Det gælder både i den indledende fase og efter der er kommet oplysninger, som har krævet særlig opmærksomhed, og det skal Bestseller have stor ros for, og det er fuldstændig i overensstemmelse med det, vi anbefaler vores medlemmer,” siger Marie Busck.

Politikens artikler om Bestsellers aktiviteter i Myanmar har fået udenrigsminister Jeppe Kofod til offentligt at kritisere Bestseller af to omgange. Han er kommet med begge udtalelser, før redegørelsen forelå, men i redegørelsen kan man læse, at Udenrigsministeriet er blevet orienteret løbende, blandt andet i forbindelse med FN-rapporten i 2019, da Bestseller har været involveret i Danida-projektet MYPOD i Myanmar.

Redegørelsen sår også tvivl om den nævnte FN-rapports konklusioner og indhold.

Vil du læse redegørelsen, finder du den her.